Microsofts toppsjef Steve Ballmer og selskapets grunnlegger Bill Gates løftet på sløret for en del av funksjonene i den neste versjonen av Windows - Windows 7 - på konferansen ”All Things Digital”.
Det var særlig de nye pekefunksjonene (multi-touch) i Windows-grensesnittet som var i fokus. Med dem flytter du f.eks. rundt på programvinduer med fingrene og starter programmer ved å trykke direkte på skjermen.
Blant de andre nyhetene i den nye Windows-versjonen er en ny utgave av tegneprogrammet Paint, der du bruker fingrene til å tegne med, og dessuten nye utgaver av Windows Media Center og tekstbehandlingsprogrammet WordPad. Windows 7 kommer også til å inneholde et nytt navigasjons- og kartprogram, og Windows Health Center som gir brukerne mulighet for å overvåke sikkerheten på alle datamaskiner fra én og samme maskin.
Windows 7 skal etter planen avløse Windows Vista i 2010.
Med denne boka i hånda kan du vinke farvel til langsomme oppstarter, hakkende grafikk og et tregt Windows-system som setter tålmodigheten på prøve.
Vi har brukt den nye Office 2010 i et par uker her i redaksjonen, og vi kan trygt si at den byr på spennende nyheter. Det er blitt mye lettere å finne fram i alternativer og muligheter. Noe av det beste er alle mulighetene for forhåndsvisning, som gjør det lett å se hvordan noe kommer til å bli før du bestemmer deg.
Når du i framtiden søker etter bildefiler på datamaskinen eller på nettet, er det ikke bare filnavnene du søker på, men også på bildenes utseende.
Den nyeste versjonen av Microsofts nettleser Internet Explorer 8 har lenge vært tilgjengelig på norsk, både til Windows XP og Vista
Firefox versjon 7 er på gata. Det skjer kort tid etter lanseringen av versjon 6, og de raske oppdateringene skaper faktisk store problemer.
Adobes Flash-teknologi har fått på pukkelen for å være ustabil og langsom, men nå skal det bli slutt på det. Adobe lover at versjon 11 av Flash-spilleren blir hele 1000 ganger raskere enn forgjengeren.